jonTe skrev:
Oj...denna kan man brodera ut riktigt om man har kunskapen, jag väljer att ta det lite enkelt.
Som biltillverkare har man 3 stora mål när det gäller att optimera mjukvara.
• Effekt
• Miljö
• Bränsleförbrukning.
Det handlar hela tiden om att ta in rätt mängd luft, blanda denna med rätt mängd bränsle och fjutta på det vi rätt tillfälle.
Vad som är rätt här är svårt. Beroende på vilken parameter man vill optimera mot kan rätt bli olika saker.
Tar vi en bensinmotor som exempel och dina 1 del bränsle till 14.7 delar luft (Lamda 1) så är det en bra kompromiss på alla 3 ovanstående mål.
Skall man optimera för effekt skall man köra lite mer bränsle <lamda 1. Då blir bränsleförbrukningen lidande och vissa ämnen på miljösidan.
Skall man optimera för bränsleförbrukning blir effekten lidande och även vissa ämnen på miljön. En motor som är väldigt ren behöver alltså inte automatiskt ha låg bränsleförbrukning.
Som mjukvarufixare på eftermarkaden har man dock lite spelutrymme då man ta bort en parameter. Miljön.
Tar man bort miljön kan man optimera mjukvaran så både effekten går upp och bränsleförbrukningen ner. Att motorn blir sämre för miljön och inte längre klara de hårda cerifieringskraven som motortillverkaren måste klara för att få sälja fordornet är helt ointressant här. Klarar den bara bilprovningens enla mätning är allt frid o fröjd.
Vidare....
Det är fler saker att tänka på. Den miljön som motorn kommer köras i. Varma klimat, kalla klimat, fuktigt, torrt, hög höjd, låg höjd. För alla dessa måste man ändra något. Varmt klimat, på hög höjd kräver mer luft och mer bränsle för att lämna samma effekt som specat.
Sedan har vi motorn i sig, gammal o sliten, ny, varm, kall, ljummen.
Inte lätt.......