Sharky skrev:
Ofta har man en växellåda. Det som avgör acceleration är överfört vridmoment i kontaktytan mellan drivande hjul och vägbana.
/Göran
Fuckface skrev:
Vridet (nm) gör så att bilen accelerar snabbare, har du högt vrid men få hästar så har du kraft vid lågt varv! Diesel håller nog toppen med hk-svaga motorer med ett jävla vridmoment!
Måsta säga att här har ni 2 båda fel, då det inte är vridet som gör acceleration, utan hk.
kopierar från snowrider.se, där Ace skriver följande:
vrid är en statisk enhet och säger inget utan varvtal och då heter det vridmoment.
Vrid och effekt (på motorer) kan förenklas till att det är samma sak(!) MEN vrid är outräknad;
nm x rpm x pi / 30 000= ger effekt i kw x 1,36 = hk
Min sammanfattning av "vrid" är: ointressant då det själv inte kan utföra
något. Vrid går dessutom att öka i det oändliga med hjälp av nedväxling.
Min sammanfattning av effekt (eller varv x vrid) är: det som ger ett fordon prestanda. Effekten som en motor lämnar kan ALDRIG öka genom ändrad utväxling men minskas alltid i transmisinsförluster.
När någon säger "högt vrid" menas ALLTID hög effekt på låga varv och ibland även högt vridmoment totalt (inte alltid!). Det är alltså helt felaktigt (ur fysisk synpunkt) att svamla om "vrid", men det är ett bra försäljningsknep.
Jag pratar själv om "bra vrid" ibland men bara för att förenkla att det eg är bra lågvarseffekt jag menar. men när jag pratar om vrid så vet jag att de jag pratar med oxå vet det vilket jag hoppas är den punkt vi kan komma till på detta forum med
Vridmomentsförespråkarna brukar fortsatt hävda att ett högt vridmoment på motorn givetvis ger ett högt vridmoment på drivhjulen. Och här är vi alla överens törs jag nog påstå, målet är max vridmoment på drivaxeln, det är nämligen den kraften i rena kilon som med drivhjulets radie tvingar fordonet framåt. Häng på nu, om man leker lite med siffrorna så man räknar om motorns moment till drivhjuletsmoment så får man fram en momentkurva som inte alls liknar motorns momentkurva utan den blir en EXAKT AVBILD AV MOTORNS EFFEKT KURVA! (väldigt elementärt om man sätter sig med formeln och lattjar lite)
för att lyfta fram den igen (effekten i kw. 1kw ca 1.36 hk 1hk ca 1,014hp ):
effekt = (vridmoment x varvtal x pi ) / 30 000
Ett tillägg till detta då det gäller bilar, är att beroende på växel, kan jag ju förändra vridet på den/de drivande axlarna vid ett konstant varvtal på ex. vis 6000rpm. Däremot, hur jag än växlar med växellådan, så kommer antalet hk vara konstant vid 6000rpm. Detta om vi bortser ifrån dom små effektförlusterna dom finns i en växellåda.