3228
Sök

Volvo 242 16V turbo (1975)

lackad & klar i garaget hemma, många som stirrar på mig när jag säger att det är en garagelack : )

På bild syns även min 3 mintersbyggda dörrlyft. 20x20x2mm vinkeljärn med några remsor papper
som vaddering så man slipper stöta dörrhörnen vid
monteringen.
1 769 visningar
6 kommentarer
Bilden publicerades 6 september 2012
för 12 år sedan
Haha då är vi två med riktiga garagelacker! Har garagelack på min röda Thunderbird :D Också folk som inte tror en tills man verkligen visar att man är seriös :D
för 12 år sedan
ja det går ju göra bra i garaget, Synd bara man måste dammtorka & dammsuga varenda vrå i garaget efter man slipat spackel & gris :) Har lite som jag tänkt gör om på den nu i vår som jag inte vart 100% nöjd med : )
för 12 år sedan
Mycket jobb som fan inför lack i garaget. Både på bilen och om det inte var nog tråkigt att stå och slipa bil i evigheter så måste garaget städas som du sa. Vi har också en jätte tunn plast som vi spänner över väggarna ner på golvet (sen träbitar för att hålla det på plats) där vi gömmer alla saker som skåp och verktyg osv. Sedan kör vi en industrifläkt ut genom garageporten som står halvöppen (utrymmet som röret ej tar upp är täckt med skumgummi). Fungerade jävligt bra. Visst blir det inte 100% perfekt och det vart en del våtslip efteråt men i slutändan var det helt klart värt det! Efter att ha slipat hela bilen några vändor så syns inte dammet som fastnat i lacken (för mig syns dom och kommer alltid göra dock :P).
för 12 år sedan
riktigt bra jobbat!! :)
för 13 år sedan
ser bra ut =) bara man är noga går då få nära på lika bra lack i ett garage som i en box =)
för 13 år sedan
Jao bara man har bra belysning, tyärr är ändå dammet där. Blir så mycket skit i garaget när man både bygger baslådor, plastar, spacklar & slipar samt kapa med rondellen när det byts plåt eller byggs grenrör. I framtiden kommer jag bygga mig en box då det finns marknad för det samt att det är kul! :)
Rekommenderade bilar


Sök