Growe skrev:
it_mutt skrev:
Growe skrev:
säkert så att hans polare inte riktigt gillade hans sätt att handskas med det..
nog dom som satt dit honom och då såg han ingen annan väg än att erkänna.
det är lätt att sitta och tro att folk håller tyst hos polisen men ett dygn i en cell får rätt många tuffingar att vekna till duktigt.
eftersom dom har rätt till att hålla en person 3dygn utan att begära häktning så lär han erkänt omgånde.
han var säkert full och såg till att vara nykter innan men tror att smitning från olycksplats är ett av dom värre brotten man kan göra när det gäller trafikrelaterade brott.
han kommer bli dömd för avikande från olycksplats+vållande till annans död och sen eventuellt rattfylla.
2års fängelse kommer detta max sluta med. eftersom han släpptes så siktar åklagaren på max 1års fängelse
annars hade hen häktat honom direkt!
bästa sättet att mörda någon är med andra ord att dricka sig full och köra ihjäl personen.
för antingen smiter du och klarar dig eller så hamnar du i värsta fall 2år på lägsta klassens fängelse.
detta förutsätter så klart att du inte har någon personlig anledning till att döda någon..för då blir det något annat.
rätt sjukt samhälle.. men jävlar om du snor staten på lite moms pengar då är det 4-5år direkt =/
Inte konstigt, häktning sker "per automatik" om minimumstraffet för ett/flera brott är 2 år, vilket det inte är i något av fallen. Givetvis kan man häkta personer även om minimumstraffet är mindre (om det skulle finnas risk att han lämnar landet osv osv).
Vållande till annans död vid rattfylla har dock ett betydligt högre maxstraff än 2 år.
Ekobrott är sjukligt lågprioriterat i Sverige, så nej, lite momsfiffel får du inte några 4-5 år för.
Som exempel kan tas en skattehärva, relativt nyligen, där de inblandade blåst staten på miljoner och åter miljoner. Högsta straffet, som "ledaren" i gänget fick; 3 år. Lägsta straffet för en av de inblandade; "gå du hem med dig och gör nu inte om det här".
vet en person som körde ihjäl en cyklist på fyllan och smet.. 2års fängelse fick den personen.
dom brukar väll häkta redan när det blir 1år eller mer.
3år är väll betydligt hårdare straff än en idiot som mördar någon med en bil på fyllan.. för det är med vilja man dödar någon när man sätter sig full bakom ratten.. borde räknas som mordförsök att köra 1meter på fyllan
Ja, eller nej, eller jo. 1 år eller mer så är det inte ovanligt. Är det minimum 2 år som straff, så går det som sagt "per automatik".
Ja, därför har man något som kallas "eventuellt uppsåt". Det är när det inte är
dolus (uppsåt) och inte heller
culpa (oaktsamhet). Detta är något som då mer och mer plockas fram just vid fylla och vållande till annans död. Det är dock inget som går av sig själv eller alltid görs.
Nej, Grovt rattfylleri i kombination med vållande till annans död ger upp till 6 år i kurran. Det krävs alltså maxstraff av "grovt skattebrott" för att komma upp till samma strafflängd.
Att den personen fick 2 års fängelse beror då antagligen på att han åkte på "vållande till annans död". Det går alltså inte att kombinera "rattfylla" och vållande till annans död. Det måste då vara grovt rattfylleri, vilket då är 1 promille (eller över givetvis). För "bara" vållande till annans död är just maxstraffet 2 år. För att det ska bli grovt krävs ytterligare omständigheter.
Problemet är, igen, att man "safe:ar". Man väljer att åtala för det man har störst chans att fälla någon för. Det är mycket möjligt att det skulle gå att väcka åtal för personen som körde ihjäl cyklisten, för "grovt vållande till annans död", men man kan mycket väl ha gjort den bedömningen att "nej, det kommer inte hålla, vi väljer "bara" vållande till annans död".
Och det jag satte mig emot var då givetvis att man "snabbt och lätt får 4-5 år i kurran för minsta moms/skattefiffel", vilket inte alls stämmer.
Och personligen anser jag, men det har säkert med mitt jobb att göra, att man måste hålla isär "mördar med sin bil" och "kör ihjäl någon med sin bil". Mord är väldigt planerat, och har just det som uppsåt
(Men nej, jag tycker mycket av vår lagstiftning är helt galen, eller åtminstone straffskalan)