7256
Sök

Riktplåtar i avgasrör för att minska ljudnivån?

Kärnkraftstomte
786 Inlägg
21 september 2012
Trådstartare
#1
Funderar på lite vad som skulle hända om man skjuter in två plåtar som är ihopsvetsade som ett kryss in i avgasröret (precis före ändröret). Plåtbitarna ska alltså vara precis så breda som avgasrörets diameter invändigt (eller strax under). Sedan svetsar man fast krysset med fyra svetsloppor (eller åtta om man kommer åt).

Detta gör ju att man får ett något mindre turbulent flöde. Frågan är bara om det påverkar ljudnivån? Någon som har testat?
Senast redigerat av MagnumR (21 september 2012)

Håll avståndet till bakomvarande fordon!

449 Inlägg
21 september 2012
#2
när du sätter dom så lågt bak i avgassystemet märker du nog ingen skillnad men hade du gjort det i främre delen av avgassystemet så funkar det fint,,,

Full Fart Spar Tid!!!

Kärnkraftstomte
786 Inlägg
21 september 2012
Trådstartare
#3
Efter "kissen" men före första ljuddämparen alltså?

Borde inte alla krökar på systemet göra att även om man har ett fint laminärt flöde i början så är det turbulent i slutändan i alla fall?

Eller det kanske inte spelar någon roll för ljuddämpningens skull bara flödet IN i ljuddämparen är så laminärt som möjligt?

Håll avståndet till bakomvarande fordon!

449 Inlägg
21 september 2012
#4
det korset gör är ju att slå sönder ljud pulserna... så du kan ju sätta det före katten med har du väl slagit sönder ljudpulsarna växer dom ju inte ihop igen.. en ljuddämpare gör ju att ljudpulsarna tvingas ut i dämpull så efter dämparn låter det mindre

Full Fart Spar Tid!!!


Sök