25 februari 2013
Trådstartare
Tjena alla gasglada.
jag har en volvo v70 2,4d -06 automatare 13,900mil
servad hos volvo sedan ny med 2000mils intervaller.
har problem med ryckningar/obalans kring 1500rpm.
50km/h 80km/h 120km/h olika växlar men samma varvtal lite irriterande då dessa hastigheter används ofta.
var hos volvo men dom lyckades inte hitta nåt fel men gav rådet att rengöra egr-ventilen då denna tydligen slagga igen på dessa motorer.
sagt å gjort rengörningen skedde i fredags 22/2 och samma fel kvarstår...
virvelspjällslänkage verkar vara helt och inga felkoder hittade.
googlade runt lite men lyckades inte hitta nåt intressant så vänder mig till er och hoppas på några ideer.
hittade att det finns nån form av tryckutjämnare i lådan på bilen som arbetar kring detta varvtalet på motorn, som kan kärva pga av dålig olja i lådan. nån som kan bekräfta detta??
sen även en fråga kring oljan i lådan har hittat en olja på swedol som har rätt klassning till rimligt pris nån som testat denna olja ?? TRANSMISSIONSOLJA Q8 UNITRANS JK heter den.
//Tobbe