8070
Sök

Insignia 2018 - Tänkte byta centerhögtalaren med blir lite konfunderad över kopplingarna.

2 Inlägg
onsdag 17:39
Trådstartare
#1
Hej,
Är precis ny här på forumet. smile
Jag undrar om någon kan bringa lite ljus över följande?

Som sagt, tänkte byta centerhögtalaren och har köpt en GAS MAD X2-34 som är på 4 ohm.
Kikade igenom hur nuvarande installation ser ut samt samt hittade ett kopplingsschema på nätet.
Schemat säger ingenting om kondningar eller ohmtal etc på högtalarna, bara hur det är kopplat. Jag fick lista ut det själv. (Se bilden)

Hur som så är den befintliga centerhögtalaren på 8 ohm och sitter med "plus" på höger utgång och "minus" på vänster utgång på förstärkaren.
Den har en kondning på "minus sidan" vilket bägge diskanterna också har.

Hur beräknar man den total impedansen per kanal i en koppling som denna? Brukar inte kondningarna sitta på "plus sidan"?
Vad händer om jag sätter in GAS högtalaren?
https://www1.garaget.org/gallery/images/254/253421/253421-40f9306a5d0cb8e7c6b8f945074de19b.jpg

Tack på förhand. Mvh Mats

2 091 Inlägg
onsdag 21:37
#2
Förstärkaren belastas med 4 ohm på båda kanalerna när den är bryggkopplad och centerhögtalaren är 8 ohm. Med den nya som är 4 ohm så belastas förstärkaren med 2 ohm från centerhögtalaren.

Totala belastningen är 2 ohm per kanal original och om du byter till en 4 ohm center så är du nere i 1,33 ohm per kanal. Troligtvis är förstärkaren gjord för 2 ohm som lägst och inte rekommenderat att belasta med 1,33 ohm om man vill undvika problem.

Brukar väl vanligen läggas filterkomponenterna på plus sidan men är väl egentligen ingen skillnad.

Varför byter du ut centerhögtalaren?
Har du testat hur det låter utan centerhögtalare?

Fri fart för ett fritt folk!
15 247 Inlägg
Igår 09:07
#3
varför byter du ut orginal högtalarna?  för tyvärr är det effekten som är största problemet hur orginal högtalarna låter.. och det blir ännu värre med eftermarknadshögtalare...

jag har nått bra resutlat bara att kasta ut äkliga orginal huvudenheter och monterat en skaplig stereo med dsp och bra filter.

Kör fort så hinner inget hända...

2 Inlägg
Igår 11:06
Trådstartare
#4
Lite mer bakgrund.

Har installerat en dsp med inbyggd förstärkare, Puzu PZ-C7, samt ett P&P kablage.
Återanvänder därför allt befintligt kablage till högtalarna.

Har bytt alla 4 dörrhögtalarna förutom diskanterna i framdörrarna samt centerhögtalaren.
Alla högtalare jag bytt har samma ohm som de gamla.

Tanken var bara att prova en annan centerhögtalare och se vad det gav till ljudbilden.
Har förstått att en 4 ohm center inte är lämpligt men om jag hittar en på 8 ohm så borde det fungera va?
Ska prova utan center också vid tillfälle.

2 091 Inlägg
för 1 timme sedan
#5
Hittar inget när jag kollat lite snabbt om vad Puzu PZ-C7 klarar för belastning. Endast att den verkar ge 4x45W RMS i 4 ohm.
Så verkar som om 4 ohm är lägsta den är gjord för.
Står inte heller något om bryggkoppling så kan ju vara att det inte går att bryggkoppla den, även om de flesta med två eller fler kanaler stöder det.

Så om förstärkaren är gjord för 4 ohm som lägst så belastar du för mycket även med 8 ohms center fastän du har kondensatorn som filter till centern.


Sök