6799
Sök

2.0 tdi slö och limp mode

4 Inlägg
tisdag 12:27
Trådstartare
#1
Hej, har en Audi a4 b7 quattro 2008 med 2.0 tdi pd170 brd. Om man trycker hårt på gasen i några sekunder eller ligger på motorvägen går den in i limp mode. Om den inte limpar går den ofta slött. Det ryker ibland och luktar också starkt. Har fått massa felkoder kastade på mig, först att egr potentiometern har låg signal, sedan lågt laddtryck i turbon, lysande dpf lampa och till sist högt avgastryck.

Är det sannolikt att dpf en har satt igen och sedan fungerar inte alla system och sedan när den är tillräckligt igensatt kom dpf lampan? Hade det kunnat bero på något annat? Jag har också kört på 2000-2500 varv i en halvtimme för att försöka regenerera dpf men den kanske är så igensatt så att det inte går?

Om det nu är felet, och man vill göra dpf-delete och rensar ur filtret, vilka verktyg kan man använda för att programmera bort dpf i ECUn?

Tack på förhand!

10 Inlägg
tisdag 23:03
#2
Låter mest som DPF som gradvis satt igen, och sen kommer alla andra fel som följd när avgastrycket stiger. Har sett liknande på PD-motorer, de sotar lätt om det bara är korta körningar. Motorvägskörning i en halvtimme brukar inte hjälpa om den redan är rejält igensatt, då behövs oftast en riktig regen med scanverktyg eller att filtret rensas fysiskt. Innan du börjar fundera på delete, har du kollat EGR-ventilen fysiskt? Ofta sitter den och kärvar och ger konstiga signaler som gör att hela bilden blir svårtolkad.

4 Inlägg
Igår 00:26
Trådstartare
#3
Egr-ventilen har jag plockat av och rengjort från sot och koks nyligen när jag ändå va på o rengjorde insuget och swirl flaps. Det var rätt igensatt men efter rengöring löstes problemet med swirl flaps åtminstone. Har dock inte gjort något test på själva ventilen på Egr. Ska den vara enkel att röra med handen även om den styrs av el motor?

10 Inlägg
Igår 00:40
#4
Ja, den ska gå ganska lätt att flytta med handen, kanske lite stelt men inte kärva rejält. Om den sitter still eller hackar när du rör den är det nog kört. Man kan också klämma på slangen/kontaktdonen till den och se om den rör sig samtidigt som du gasar i tomgång, brukar avslöja om den svarar dåligt.

4 Inlägg
Igår 13:27
Trådstartare
#5
Tack, ska ta en titt på de!

10 Inlägg
för 9 timmar sedan
#6
Bra att swirl flaps och EGR ser hyfsat ut nu. Om avgastrycket fortfarande slår i taket skulle jag också kolla DPF-trycksensorn och slangarna till den, de sotar igen eller lossnar och ger falska värden som gör att bilen går i nödläge i onödan. Hur många mil har den gått och hur mycket är det korta stadskörningar kontra motorväg? Det säger en del om hur troligt det är att filtret verkligen är proppat.

4 Inlägg
för 5 timmar sedan
Trådstartare
#7
Bilen har gått 25000 mil. Bilen köptes för inte så länge sedan men jag har kört relativt mycket motorväg jämfört med korta sträckor. Den luktade redan lite grann när jag köpte den men har bara blivit mer och mer felkoder. Ibland räcker det att starta om så går den som vanligt men på senaste har den blivit allt mer orklös. Men du tror att det hade kunnat vara nåt litet fel som ligger bakom alltihop? Typ slang, sensor eller egr som i sin tur har gjort att det har sotat igen delar?

Fri fart för ett fritt folk!
15 275 Inlägg
för 46 minuter sedan
#8
säkert en deffekt sak och släcker hela nätet från den grejen och efteråt.. 
varit med om att 5v stängde av sig när egr felkodade på en 2017 Caravelle
där räckte det med att rycka strömmen till egr så gick den normal igen  så testa att rycka lite saker och provkör   tror inte dpf är huvudproblemet mest troligen är det egr men det är svårt att gissa

Kör fort så hinner inget hända...


Sök