8 230 visningar (1 idag)
Uppdaterad 13 september 2014
Skapad 22 juli 2014
Effekt / Vridmoment
hk / NmMotor, vxellda och avgassystem
B205r
td04-15t turbo
Senaste vevhusventilationen
Biopower steg 2
BSR rostfritt avgassystem
Har inte haft bilen lnge och ska bena lite/frska bekrfta en del innan jag anger det som sanningar hr.Effekt och prestanda (ingende)
Original205hk/280nm
0-100 7.3s, toppfart 235
Allt enligt Saab och Teknikens Vrld
Borde vara snabbare nu..
OpenSid visar ett vrid runt 380nm p etanol. Ingen hysterisk raket men visst rcker det fr att kra om..
Är ju 40 bast s jag kr som en farfar nd. Hade klarat mig med hlften..Chassi
OriginalFlgar, dck och bromsar
Äkta BBS RK026 med 225/40-18 (superltta raceflgar.. Tyvrr inte speciellt snygg modell s skulle grna bytas mot ngot annat..)
Finns fina dubbdck med saab-kapslar men bilen ska inte anvndas p vintern..
Bromsar original
Lackade okInterir / Inredning
Svart helskinn
Elstolar fram, frarstolen med minne
Original kolfiber instrumentpanel
Har vad man behver i utrustning, som ACC, farthllare, elhissar, frddator. TCS..
Även OPEN SID, men har inte satt mig in i det n s begrnsad nytta..Bilstereo och multimedia
Original AS2
Skaffade en 2-DIN eftermarknadsstereo men nr jag insg att jag skulle bli tvungen att sga i panelen fr att f den p plats s tyckte jag att det var..synd..
S letar efter en 1-DIN radioram med prylfack istllet.
*edit*
Tittade bakom stereon och sg en DIN-kabel som inte var inkopplad..s kopplade in den och vips brjade det spela bas i framdrrarna..
Verkar allts sitta AS3 i bilen..
Blev en rtt markant frbttring :)
*edit 2*
Har bytt ut HU:n mot en sony mediaspelare (ingen cd som jag nd inte anvnder utan bara aux, usb och radio) och gjort en snygg platta till "mellanrummet" som blir mellan stereo och mugghllare. Även skaffat en adapter s jag kan koppla in originalsteget till nya stereon och allts fortfarande f bas ifrn de drrmonterade 6.5"..
En rtt markant frbttring jmfrt med den bumliga originalstereon. Inte high-end sklart, men bra nog fr att uppgraderingsbehovet ska knnas avlgset..Exterir / Styling
SAAB 278 Laserrd
Utver flgar och lackade ok original.
Svarta plasten (kallas "avtckning" i saab-katalogen) p B och C-stolpar bortplockad och upp-polerat under. Tycker det r snyggare med lack. Ev. blir det kolfiberfilm dr men kr som det r ett tag.Framtidsplaner
Finns inget som direkt behver gras med bilen utver vanlig service nr det blir dags. Skulle grna hitta mugghllaren mellan stereo och SID och byta hajfenan som r lite sprucken men annars r den som jag vill ha den.
*edit*
Har nu bde hittat och monterat mugghllare och bytt hajfenan. Dock inga bilder p det nnu.vrigt
Mycket fin! Finns inte mngder av dessa kvar som r s pass original. Bortsett ifrn flgar/dck och biopower steg 2 s r den orrd. Inga snkningar, tonade rutor eller dylika fasoner. Besiktades utan anmrkning nu i Juli s nu rullar den till december-15.
P bilderna r bilen precis lackbehandlad/frseglad s den ser lite fet och flammig ut d mobilkameran grna frstrker sdant. Mrks inte nr man tittar, och frsvinner efter frsta tvtten. Behver hrda nn vecka frst bara.. (borta p de 3 sista bilbilderna)..
*Behver en lmpligare pendlarbil. Till salu, allts. Även byten som p ett hyfsat ekonomiskt vis kan frakta mina 1.98 (inga extremsm bilar allts) 9mil om dagen till och frn jobbet r intressant. *