6449
Sök

Volvo 850 glt 92a som inte går som den ska.

3 Inlägg
26 september 2008
Trådstartare
#1
Hej tänkte höra ifall det är någon som har någon aning vad det kan vara för fel på min bil?
Det är som sagt en 850 glt från 92 som som går väldigt ryckigt, ska försöka förklara felet så gott jag kan!

Bilen är för det första väldigt svår att starta om den stått i några dagar, men annars brukar det inte vara några problem. och om jag försöker varva upp bilen på tomgång så händer det ingenting utan det börjar bara "blöddra" och tillslut så "dör" den. Det enda sättet att få det att varva är att hålla mellan dom första 5cm av det som går på gaspedalen, detta blir samma sak när jag kör men det är inga problem att låta den stå på tomgång.

Funderade på ifall det var soppa pumpen som spökade men det blir ingen skillnad ifall jag har full tank eller nästan tom.
Har kollat upp felkoderna och får fram att "hastighetssignal saknas" kan det vara därför den går så dåligt? och vad betyder det att hastighetssignalen saknas?

Någon som har något förslag på vad det kan vara för fel?
Tack på förhand


Sök