4177
Sök

Byta glasruta Mazda 323F

537 Inlägg
20 februari 2011
Trådstartare
#1
Hej. För någon vecka sedan blev jag dessvärre att slå in rutan vänster bak. Detta på grund av att jag lyckades bli utlåst från min egna bil med motorn igång (ingen fungerande kylfläkt, måste sättas på med strömbrytare). Med 5mil till reservnyckeln, genom centrala Stockholm, så insåg jag att bilen skulle hinna koka innan någon hade kunnat komma med reservnyckeln. Och eftersom låspiggen inte var vänlig mot ståltråd så, ja.. Krasch!

Hämtade igår en ny ruta på skroten, har plockat bort dörrpanelen och förstår till 100% hur rutan ska fästas i fönsterhissen. Men problemet är hur man ska få in rutan i dörren då rutan är större än själva hålet.
Vad är era tips? Att stoppa in rutan i dörren och vända rutan där nere i dörren är omöjligt då rutan har så pass mycket böjning. Har idag en kartong som är dittejpad så det är inte så jätte bråttom, men det ser inte så kul ut.

//Markus


Sök