Har precis bytt skivor och belägg på min Touran men det blir lite ränder i skivorna. Detta kanske går över tänkte jag, men tog bort beläggen för att titta lite närmare. Såg då att beläggen inte längre är släta utan det gått små bitar i dem. Upptäckte även att på båda skivorna så finns det små prickar - kanske är "rester" kvar från tillverkningen. Skivorna är inte helt släta men vet inte om det är normalt. Både skivor och belägg är VAG original samt den bättre modellen dvs - inte bugdget varianten.
Beläggen och skivorna helt nya och byttes samtidigt. Är det normalt - ska det vara så? Någon som haft liknande fundering/problem?
Det där ser ut som att stenar har kommit in mellan skiva och belägg.
"Prickarna" i spåren har blivit när du trampat på bromspedalen med stillastående bil och spåren/revorna har blivit vid inbromsning. Tyvärr sånt som händer, speciellt på våren då allt grus på vägarna slits upp och fastnar ibland mellan skiva och belägg.
Hej! Syns tydligt att "något" har fastnat i skivan som orsakat skadorna på backarna. Har du prövat att ta bort "skräpet" på skivan?? Jag skulle ta ett vasst stämjärn och försökt hugga bort det och sedan slipa lite försiktigt med Dremel försedd med diamanttrissa! - Hur enkelt som helst att fixa!
Har inte provat att ta bort metallbitarna som sitter på skivorna. Vag får kolla och meddela vad det är för fel. Det är deras orginal och den dyrare modellen så jag förväntar mig inte att jag ska behöva justera matrealet innan montering. Får se efter tisdag vad domen blir :-) är det jag som amatör mek eller är det matrealfel.
Det var tydligen rostskyddsbehandlingen på skivorna som ska ha skapat detta och ska försvinna inom kort. Suck på vägen hem hördes ett brummande ljud från bakvagnen. Verkar vara hjullagret (snurrade hjulet med hjälp av en vax-rondell och när det blev fart på hjulet så ”brummade” det.