Är det hjulspindeln du försöker få ur styrleden ur?
Jag vet inte exakt hur det ser ut på en golf, men är led-splinsen av konisk typ så brukar ett rejält slag i "monteringsriktningen" göra under, dvs motsatt sida som muttern sitter på.
Sen brukar det vara bättre att ha muttern kvar löst skruvad. Dels för att miniera risken att du skrotar gängorna på leden när du hamrar, och dels för att du får en större yta att banka på.
Vanligt stål har en smältpunkt på någonstans runt 1200c har jag för mig. Och börjar bli rött någonstans vid 800c. Och det är väl den röda punkten man vill nå när man värmer metaller i sånna här sammanhang.
Tänk på att, om det är spindeln du försöker få ur leden ur, att det är spindeln du ska värma(expandera) och inte styrleden. Styrleden vill du snarare kyla så den krymper.