5768
Sök

Glidpinnar som går av

2 Inlägg
29 december 2022
Trådstartare
#1
Hej!

Jag skulle byta bromsbelägg på min mors Kia Rio från 2014 i veckan och råkade ut för att samtliga skruvar i glidpinnarna som håller bromsoket på plats gick av! Försökte hålla hylsan rakt på skruvarna samt värma med värmepistol för att undvika fler missöden men samtliga skruvar jag gick på går av.. Min fråga är om detta är något vanligt eller är det jag som gör fel på något sätt?

3 421 Inlägg
29 december 2022
#2
Låter konstigt. Årsmodell?

Du drar inte åt fel håll?😅


2 Inlägg
29 december 2022
Trådstartare
#3
Visst är det! Aldrig varit med om detta tidigare. Årsmodell är 2014. Drar moturs för att lossa i vanlig ordning. Min tanke så här långt är att det kanske är så att skruven är fastrostad i själva glidbulten men känner mig inte helt övertygad.. hoppas någon här inne kan upplysa mig!

2 456 Inlägg
30 december 2022
#4
Att värma med värmepistol är bara slöseri med tid, det krävs betydligt högre temperaturer än så för att det ska göra någon som helst nytta.


3 060 Inlägg
30 december 2022
#5
Tuta på rostlösare och låt det dra någon timma nästa gång.
Du kan även slå till ett par gånger med hammare på godset runt skruvarna.

Eventuellt så kan ju den som bytt belägg tidigare ha dragit skruvarna på tok för hårt vilket försvagat dem.



Sök