4568
Sök

Volvo Amazon 16V banbil

Volvo amazon 16V sugmotor byggs för banracing.

265 618 Visningar
Uppdaterades senast 15 april
319 Inlägg
6 november 2025
Trådstartare
#481
Säsongen var slut innan sista racet i slutet av september. Haft nått i magen att allt inte stog rätt till och så var fallet tyvärr. Vi insåg att vi har ett pågående lagerras i motorn. Så istället för chassie tuning och sätestid får det bli slicka såren och renovering av motor. Men sån är ju sporten. Halva grejen för mig är ju att lära sig nya roliga saker, hitta kluriga lösningar och utvecklas ännumera. Tur att vi hittade det i bromsbänken i stället för den planerade tävlingshelgen som var planen. Då kunde det blivit betydligt dyrare.

Vi skulle komma med styvare krängare fram köpt från vp-autoparts 25mm, justerad åkhöjd, och ny utväxling för längre växlar och högre toppfart. Justera in lite hjulvinklar på plats för att se om man kunde få in lite mera värme i framdäcken så de greppar upp lite mera och mera fart.

Tackar #dwautokonsult för all support, idéer och tankar! Återkommer med hel motor så då du....?

Nu har det gått ca 2 månader och man inte varit i garaget något fram till i veckan då jag börjat att plocka ur motorn ur karross, konservera spridare osv. Dock har jag funderat, skissat och ritat på div grejer för att finjustera bilen i vinter. Tittar både på en 2.7L motor och väghållning och då dök guldgriparna upp. Tomten kom tidigt i år ?. Kunde inte motstå att inte köpa dessa TCR(TTX36) från Öhlins. Oavsett hur mycket motor du än har så är ett par riktigt fina dämpare viktigare. Utan väghållning hänger man inte med ändå. Nu har jag grunden hemma i allafall så får man se hur lång tid det kommer ta att göra om bilen.
https://www1.garaget.org/gallery/images/35/34491/34491-31d6e36630d9cafb0cd8969f6805fdbe.jpg

Planen är att bygga om framvagnen med 240 MCP till dubbla A länkar istället och alla möjlighet kommer att finnas att kunna justera bort sig själv. Blir enklast så för att testa konceptet och sen om man hittat rätt väg fräsa fram något i ALU istället. KPI hamnar helt fel med 240 MCP och breda fälgar så att skrub radius hamnar för långt bort från centrum på däcket och att roll styvheten har varit för mjukt. Kontaktytan har helt enkelt inte varit konsikvent. Tror det är där jag har haft problemet hela tiden att framdäcken inte kommer in i greppfönstret. Slitaget ser verkligen skumt ut och pickupen försvinner inte från däcken där jag trott jag haft kontakt med vägen.

Forstättning följer!


597 Inlägg
7 november 2025
#482
nu har du hele vintern på di att fixe bilen,


319 Inlägg
9 november 2025
Trådstartare
#483
Inken skrev:
nu har du hele vintern på di att fixe bilen,

Absolut men månaderna springer på fort ändå.


597 Inlägg
9 november 2025
#484
japp de gör de,


319 Inlägg
onsdag 13:42
Trådstartare
#485
Månaderna gick fort denna vintern. Plockade isär motorn i februari och konstaterade att knackandet som lätt i bänken var ett vevlager ras utan dess like. Blir att köpa ny vev och stake då det blev skrot av det.

https://www1.garaget.org/gallery/images/35/34491/34491-9c6f51352b691479e299ce821918e5fa.jpg

https://www1.garaget.org/gallery/images/35/34491/34491-35bbc09f59d04c165a1f9f29709eb60f.jpg

Nu har det gått några månader till och konstaterat att det inte finns resurser att laga motorn i år. Så får tyvärr bita ihop och komma tillbaka nästa säsong.

Har funderat lite och kanske gå ifrån denna kolven och stak kombination till en 2 kolvrings lösning istället och 161mm stake. Om någon är intresserad av en sån här kolv med 3 kolvringar, 1mm 1.2mm och 2.5mm ringar så hör av er. Dom är viktade till 10  delen. Väger 421g tror jag om jag inte mins fel med kolvbult och ringar monterad. Enkelt sätt att höja komp till >13:1 på standard topplockspackning 1.2mm tjock. 97mm borr. Byggd för 152mm stake på 80 slag. 23mm kolvbult. Kolven kommer från den tyska tillverkaren Wössner.

Uppdatering enligt ny spec:
80 slag, 161mm stake, 2 rings domad kolv från Wössner. Sätta in spridare i tratten. Annan desgin på tratten. Bygga om extraktorn för bättre fyllnadsgrad över 6500 varv och mera HP. Koppla om lite vattenledningar och oljeledningar för att få ett renare motorrum. Sätta tillbaka oljefilter och oljekylet på motorn. Flytta oljetanken till skuffen och sätta styrservopumpen där tanken sitter idag. Uppdatera tanken med en oljevärmare för att koka ur etanolen innan start. Yxa in TTX på bakvagnen. Om tid finns bygga om framvagnen till dubbla Alänkar och få bort div problem som finns med 240 MCP och breda däck. Annan vattenpump då den är lite underdimisionerad i flödet. Vill få till styrning av den också då termostaten skall tas bort. Sitter också mäter på bilen om jag kan vinkla ner fylet mera och få till en bättre luftström genom kylaren genom att ta upp större hål under kofångaren. Kapa bort lite onödig plåt och byta ut mot plast eller alu. Tycker den ser mera rå ut utan grillen och helt täpt i fronten och en enda stort hål i kofångaren och splittern. Vit sträck för visulation.

https://www1.garaget.org/gallery/images/35/34491/34491-7765ae4ada93ed23b357b6fa781dde83.jpg



Sök