4932
Sök

Saab 9-3 Chassisats

2 788 Inlägg
11 mars 2011
Trådstartare
#1
Nu är det så att jag har gått i tankarna att byta stötdämpare på min 9-3:a, lika bra att byta ut dem samt att jag vill ha lite hårdare stötdämpare.

Har ännu inte bestämt mig för om vilka stötdämpare som jag skall välja. Jag tänkte därför fråga om det är någon här som har använt sig av nedanstående kit från tillbilen.se?

http://tillbilen.se/?artnr=GE999-3G&cat_id=518

Vet att G&M's gula stötdämpare är stenhårda så de är uteslutna.

Hur är de svarta stötdämparna i förhållande till tex. Koni's dämpare eller Bilstein?

Hur är de svarta stötdämparna i förhållande till original stötdämpare? Hört att de skall vara ungefär lika hårda som till Aero:n?

Hur är Bilstein's dämpare i förhållande till Koni? smile

Tacksam för svar.


7 282 Inlägg
11 mars 2011
#2
Jag har bara erfarenheter utan H&R fjädrar tillsammans med konidämpare och jag tyckte att bilen var riktigt trevlig!
Verkligen inte så att jag satt och hoppade omkring i bilen utan jag tyckte det var alldeles lagomt.

Farthinder var aldrig några problem, slog i med bilen en enda gång på 2 sommrar utan att behöva smyga över gupp osv.


Fotograf
166 Inlägg
11 mars 2011
#3
Detta kit har jag på min: http://shop.speedparts.se/sv/prod/9-3-9 … ortchassi/

Fungerar bra!! smile

SAAB - Move Your Mind.

2 788 Inlägg
11 mars 2011
Trådstartare
#4
Okej, är det någon som vet något om chassisatsen med svarta stötdämpare från tillbilen.se då? smile


751 Inlägg
11 mars 2011
#5
Skulle nog sattsat på antingen Bilstein med H&R fjädrar alternativt Koni med samma fjädrar. Det är väll dem som har positivt omdöme från flest ställe! Skulle åtminstone satsat på något känt märke, så slipper man ofta bli besviken!


Sök