Halloj!
Nu är det så att Volvon min har fått spatt och nu har det blivit så värst att den får bli ståendes.
Allting började med med att tomgången var allt för hög tills den kommit upp i arbetstemp (1500v/min) för att sedan gå ner till 600-800 som normalt.
Ett par dagar passerade och en dag så misstände den i cirka 10 sekunder vid kallstart och motorlampan blinkade.
Körde sedan 2 mil, motorlampan tändes och motorn spikade vid fullgas.
Dagen efter detta vilket är idag så slog jag en blick på laddtrycksmätaren och såg att jag har ett laddtryck på 1.2bar vilket är "lite" väl högt jämfört med dom klena 0.6bar som den vanligtvis orkar ladda.
Vill tillägga att den är näst intill totalt orklös under 2500v/min och motorn dör hälften av gångerna när man t.ex backar och kopplar ur.
Den har även körts ganska hårt nu när snön inte längre ligger på vägarna.
Min gissning är att magnetventilen sjunger på sista versen men jag vill höra vad ni tror då plånboken är långt ifrån tjock och jag har absolut inte råd att lägga pengar på delar som ej behövs.

Jag är oerhört tacksam för svar.
Jesper