13 september 2010
Trådstartare
Hej
Har haft problem sen jag köpte bilen med att bakvagnen slår däcket när man tex kör på ett fartgupp..
Enligt förre ägaren så var det stötdämparna som var dåliga.. bytte dessa.. ingen skillnad.. drog då slutsatsen att det måste vara fjädrarna som är dåliga... eller att bilen var sänkt med fel eller för mycket sänkfjädrar.. gick upp till speedparts och köpte helt nya Kilen fjädrar som enligt speedparts ska sänka 25mm..
Montera på dessa idag.. (dock bara ena sidan för gav upp SEN) och fortfarande är bilen precis lika låg och kommer antaligen (har ej provkört en) slå i däcket igen då jag inte kan se eller känna någon skillnad från tidigare..
Bilen är en Saab 900 T16 års 87 med 88ans bromsar..
Falken däck 195er som enligt vägverket dessa bilar har orginal. 15 tums fälgar. inte speciellt höga däck mer en normalt..
VA FAN KAN VARA FEL? Varör blir han så jävla låg i röven? VAD KAN VARA FEL?
I fronten inga problem.
SNÄLLA hjälp ,mig med detta KOLLA MIN PROFIL FÖR BILDER!
Lite stoft från Tingeling och vi svävar iväg, Välkommen åter till våran skruvade värld